Android mi? – İOS mu?

Android Alparslan DEDE 629 Görüntüleme
sponsorlu reklam

Akıllı telefon denilince akla gelen ilk soru bu sanırsam ve elimden geldiğince size Android ve İOS karşılaştırmasının artılarını eksilerini anlatacağım.

Öncelikle şundan bahsedeyim zevke, kullanım şekline, ihtiyaçlarına göre bu  sistemlerin eleştirileri çok farklılaşabilir, tamamen objektif bir şekilde eleştireceğimden emin olabilirsiniz.

Android’in eksileri – İOS’un artıları 

Android işletim sistemini kullanan telefonlar güvenlik gerekçesiyle İOS’a göre 1-0 geriden başlıyor.

Nedeni ise Android açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasıdır. Açık kaynak demek sistemin tecrübeli kullanıcılar tarafından geliştirebilmesini bir nevi modifikasyon yapmasını  sağlar. (Yeterince tecrübesi olduğunu sanan ama olmayan kullanıcılar, yaptığı değişiklikle sistemin çökmesine neden oluyor ve garanti kapsamından çıkmasına neden olan hasarlara yol açabiliyor.)

Android işletim sistemi çok şarj tüketir.

Android arka planda çok fazla uygulama program çalıştırması nedeniyle şarjı hızlı bir şekilde bitirme gibi bir huyu vardır.

Android’in artıları – İOS’un eksileri

Android açık kaynak olması sebebiyle kullanım şekilleri çok fazladır.

Tecrübeli kullanıcıları Android işletim sisteminin açık kaynak olmasını avantaj olarak görüyor. Kullanıcılar sistemin derinliklerine inerek cihazı kendi istediği şekilde çalışmaya programlayıp fabrikanın belirlediği sınırları dışında cihazı istedikleri gibi kullanabiliyor.

Android’in sistem teması daha güzel

Android temalara çok önem veriyor bu nedenle cihazı kullanırken İOS’e göre daha fazla kullanmak keyifli.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Alparslan DEDE {Alparslan DEDE}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir