e
sv

ARABAM GTA5 KALDIRIR MI?

226 Okunma — 22 Haziran 2021 22:55
avatar

selimhane

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir araba GTA5 kaldırabilir mi sorusuna cevap bundan 3-5 yıl öncesine kadar hayırdı. Pek tabii dönüp de bu soruyu sorana bi’sıkıntısı var mı diye bakardık muhtemelen fakat  o soruyu biri sormuş ki artık bu soruya evet diyebiliyoruz.

Evet artık arabanın içerisinde GTA5 eğer isterseniz Witcher eğer isterseniz Cyberpunk dahi oynayabilirsiniz. Tesla son yıllarda yaptığı yatırımlar AR-GE çalışmaları ile adından çok kez bahsettirmişti. Şimdiki konu çok çok daha farklı Tesla’nın meşhur bir ekranı vardır içinde Netflix’ten bir dizi izleyip Amazon’dan ürün sipariş edebildiğimiz bir ekran. Gece, Tesla’dan bir güncelleme gelmiş ise araba kendini o sistem üzerinden güncelleyebiliyordu.

Yani şöyle düşünün gece Tesla Model S v.1,2  arabanız varken uyuyor sabah uyandığınızda Tesla Model S v.1,3 model bir arabanız oluyor.(örnek gerçeği yansıtmamaktadır.) Araba sürekli güncel ve gelişiyor. Pekala oyun bunun neresinde? Şöyle ki oyun konsolu satışlarında rekor kıran Playstation 5 10.28 Teraflops işlem yapabilme kapasitesine sahip. (FLOPS, bilgi işlemde bilgisayar performansının, kayan nokta hesaplamaları gerektiren bilimsel hesaplama alanlarında yararlı bir ölçüsüdür. Bu gibi durumlarda, saniyedeki ölçüm talimatlarından daha doğru bir ölçüdür. ) Tesla Model S ise 10 Teraflops işlem yapabilme kapasitesine sahip aradaki fark çok çok az.

 

Tesla’ya uygun fonksiyonlar ve oyun motoru stabilize edilmiş herhangi bir oyun muhtemelen sıkıntısız biçimde Tesla’da çalışabilecek ve oynanabilecektir. (Haberler ektedir;)

 

 

 

 

Tesla’nın bu gelişimini gören Sony büyük bir yatırım ile oyun yapımlarını arabaya entegre edecek biçimde bir geliştirme tasarlamaya başladı. Kendileri de akıllı arabalar üretirken aynı zamanda bu işleminde AR-GE’sini yapmaya başladılar. İşler nereden nereye geldi, arabanın beygirini torkunu konuşurken içinde Witcher oynamaktan bahsediyoruz çok garipsenecek bir durum arabada oyun oynamasam ne farkeder ki demeyin. Çünkü Wolkswagen’in Ceo’su ”İleride arabalar, işlemcisine ve işlem gücüne göre ayırt edilecek” dedi. ‘Geleneksel araba’ biçiminde araba üreten firmalardan biri olan Wolkswagen bile bu öngörüyü yaptı ise ileride neler göreceğiz kim bilir?

Elon, arabalar için bir  appstore bile tasarlayacak oyun alabileceğiniz işe giderken pdf okuyup yazıp gönderebileceğiniz sistemler arabanın içerisinde olacak. Yani şöyle düşünelim telefon ile bilgisayar senkronizasyonu sağlanıyor biliyorsunuz kablosuz bağlanıp dosya atabiliyor fotoğraf atabiliyoruz işlemlerimizi halledebiliyoruz kablosuz bir biçimde. Bu durum arabamız için de geçerli olacak gibi duruyor. İşe giderken pdf’i ekrandan okurken arabayı ‘Auto-Pilot’ kullanıcak bizde işlerimizi halledeceğiz. Şaşırtan ve heyecanlandıran bir teknoloji.

Daha iyilerini TOGG’da konuşuruz umarım, görüşmek üzere!

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

ARABAM GTA5 KALDIRIR MI?