e
sv

Dijital Dönüşüm Nedir?

231 Okunma — 01 Mayıs 2022 15:20
avatar

Yağız Görkem TOK

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dijital aletler günümüzde çok yaygın olmaya başlasa da bunun arkasında on yıllık tarih yatıyor isterseniz gelin bu tarihi inceleyelim. Dijital dönüşüm günümüzün teknoloji ortamında popüler bir konu olsa da, aslında yaklaşık son on yıldır tartışmanın bir parçası. Ancak, her zaman aynı anlama gelmemiştir. İşletmeler yeni sayısallaştırılmış verilerden yararlanabileceklerini anladıklarında, bunu yapmak için süreçler geliştirmeye başladılar. O zamandan beri, teknolojinin ortaya çıkma hızı katlanarak hızlandı ve uyum sağlamayı ve rekabetçi kalmayı daha da önemli hale getirdi.

Peki ya Türkiye’de dijitalleşme ne durumda bu bilgi için Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Raporuna bakacağız bu rapora baktığımızda ise Türkiye’nin dijitalleşme notu 2019’da 5 üzerinden 2,94 iken 2020’de 3,06’ya yükselmiş. Türkiye’de dijitalleşme dünyaya çok ayak uyduramaması yanında çoğu ülkeyi bu konuda geçmekte.

Peki ya neden Türkiye Avrupa kadar dijitalleşme meye ayak uyduramıyor?

Bu sorunun 2 adet cevabı var. Birincisi (a)İnternet sorunları İkincisi(b)dijitalleşmeye ayak uydurabilen kişilerin 25 yaş ve altı olması.

(a)İnternet sorunları
İnternet sorunları altyapı yetersizliğinden oluşan bir şey eğer herkesin evinde yeterli altyapı olursa bu sorun çözülür.

b)dijitalleşmeye ayak uydurabilen kişilerin 25 yaş ve altı olması
Bu sorun aslında bizle alakalı bir şey yeni çıkan dijital aletleri 25 yaşın üstündeki kişilerin çoğu beceremiyor.

Dijitalleşmede nasıl gelişebiliriz?
Dijitalleşmede gelişmek için yukarıda okuduğunuz cevapları çözmemiz gerekiyor çözümleri ise basit bir şekilde anlatmak gerekirse şöyle;

(a) İnternet sorunlarını nasıl çözeceğiz ?
İnternet sorunlarını çözmek için altyapı yetersizliğini çözmemiz gerekiyor yani eski binalar gecekondular vb. yapıların altyapı sorunu çözülmeli. Devlet bedava bir şekilde internet altyapı kablosu döşüyor neden bu yerlere yapmıyor derseniz ise şöyle ki eski binalarda internet kablosu döşenecek yer açılmadığı için yapamıyor bunun yerine çoğu binada altyapı kablosu olmayınca binanın içinde yani doğalgaz borularının üstünden yanından döşüyorlar fakat bunu devlet yapmıyor özel şirketler bir ücret karşılığında yapılıyor yani eğer Türkiye genelinde kentsel dönüşüm yaparlarsa altyapı sorunu çözülmüş olur.

b)İkincisi dijitalleşmeye ayak uydurabilen kişilerin 25 yaş ve altı olmasını nasıl çözeceğiz ?
Dijitalleşmeye yaşlıdan çocuğuna çocuğundan gencine herkesin ayak uydurması için
herkesi dijital aletler hakkında bilgilendirmeli ve herkese bu cihazların artık gerekli olduğu kabullendirmek lazım.

Sanayi dijital dönüşümde ne durumda?

Bildiğiniz gibi sanayiler ilk açıldıklarında yani 18. yüzyılın ortalarında basit mantığa sahip makineler vardı ama bu zaman geçtikçe teknoloji ilerledikçe ilerledi eskiden 5 adet işlemle yaptığımız işi şimdi tek işlemle yapabiliyoruz. Eskiden sanayilerde orta kapsamlı bir fabrikanın işçi sayısı 150 gibi bir sayı idi fakat artık bu sayı 50 nedeni ise artık 150 kişinin yaptığı bir işi artık 50 kişi rahatlıkla yapabiliyor. Örneğin bir oyun düşünelim bu oyun düşük çaplı bir oyun. Oyunun yapılması için eskiden en az 7 kişi gerekiyordu ama artık bu teknolojinin ilerlemesi ile 2D Tasarım yapan kişi aynı programlar 3D Tasarım yapabiliyor. Bu yüzden çalışan sayısı azalıyor. Sanayilerde ise artık işçi sayısı azalıyor çünkü artık 5 kişinin yaptığı işi 1 kişi evden bilgisayarı üzerinde tek tuşla yapabiliyor yani sanayilerimizin çoğu dijital dönüşüme ayak uydurdu veya uydurmak zorunda kaldı.

Neden sanayi dijital dönüşüme ayak uydurmak zorunda kaldı?

Peki neden sanayi dijital dönüşüme ayak uydurmak zorunda kaldı çünkü artık giderleri azaltmak istedi daha fazla kazanç elde etmek için dijital dönüşüme ayak uydurmak zorunda kaldı. Bir örnekle gösterelim siz olsanız 150 tane 5000(beş bin) TL ödemek mi yoksa 50 tane 5000(beş bin) TL mi ödemeyi tercih edersiniz?

Türkiye’nin dijital dönüşümde amacı

Dijital Türkiye Platformu

buy stromectol online

, Türkiye’de bilgi, iletişim ve elektronik alanında faal kuruluşlardan TBV, TBD, TÜBİSAD ve TED’in bu alandaki konuların ülkemizde geliştirilmesine ve sorunlara yönelik olarak çözüm önerileri geliştirmek üzere güç birliği yapmak üzere bir araya gelerek Mart 2011 de platform oluşturmuştur. Dijital Türkiye Platformu’nun başlıca amaçları; strateji ve politika önerileri oluşturmak, ortak görüş ve hareket stratejisi belirlemek ve uygulamak uluslararası kurumlarla Türkiye’nin bilgi, iletişim ve elektronik alanının temsilcileri sıfatıyla işbirlikleri geliştirmek ve sürdürmek kamu kurumları ve siyasi iradeye bilgi, iletişim ve elektronik alanının sorunlarını anlatmaktır.

 

Sıradaki içerik:

Dijital Dönüşüm Nedir?

İlginizi Çekebilir
Dijital Dönüşüm Nedir?