Doğu Akdeniz Meselesi ”Devlet,Hükümetten Büyüktür”

Bilgisel Selim HANE 1.070 Görüntüleme
sponsorlu reklam

Doğu Akdeniz Meselesi

 

Doğu Akdeniz meselesi uzun süredir gündemde en azından konuyla ilgilenenler için öyle. Durumun halk tarafına baktığımız vakitte halk gerekli bilgiye sahip değil yada öyle olduğu aksettiriliyor. Medyamızda Doğu Akdeniz’de yaptığımız restlerin hiç birini göremedik. Şimdi Doğu Akdeniz’de neler oluyor? Ve konu nerelere dayanıyor onu görelim?

 dogu-akdeniz-meselesi-devlethukumetten-buyuktur

 

1-) Levent adı verilen bölgede ne var? Neden değerli?

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi verilerine göre Doğu Akdeniz’in Levant adı verilen ve Suriye kıyılarını da içinde barındıran bölgesinde yaklaşık 3,5 trilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil civarında petrol rezervi bulunuyor. Böylesine devasa enerji rezervlerinin kendilerini kontrol eden güçlere trilyonlarca dolar tutarında bir gelir sağlayacağı düşünüldüğünde farklı küresel ve bölgesel aktörlerin Münhasır Ekonomik Alan tanımları üzerinden sert hukuki tartışmalara girmelerini anlamak zor değil.

2-) Doğu Akdeniz etrafına bir göz gezdirelim.Gezdirdikçe fark edeceksiniz ki her olay birbiri ile alakalı bir şekilde çarklar birbirine oturuyor.Mısır’da seçimle gelen lider İsrail için tehlikeli duruyordu indirildi Libya indirildi Lübnan karıştı Suriye yok edildi Irak’a girildi. Türkiye’ye darbe teşebbüsünde bulunuldu. Suudi Arabistan ise Suudi Amerika oldu.

3-)Doğu Akdeniz’de hakkımız olan parselin 3te 1’ini bile vermiyorlardı sundukları teklifte. Biz yıllar öncesinden hakkımız olan yerı belirtmiştik. Şimdi de orayı paşa paşa savunuyoruz gelene göz dağı verip geri gönderiyoruz bu da dünya siyasetinde yankı uyandırıyor.

4-) Libya’ya yardımda bulunuyoruz her türlü konuda arkalarında duruyoruz ve anlaşmalar imzalıyoruz.Orada sömürgesi en çok olan Fransa’nın haykırışlarını duymak pekte garip gelmiyor. Şimdi size ‘’Devlet,Hükümetten Büyüktür’’ lafının en küçük örneklerinden birini sunacağım

5-)Cihat Yaycı Paşa bundan seneler öncesinde Libya ile komşu olmamız gerektiğini söylemişti.Ve bugün bakıyoruz ki anlaşma olmuş ve biz artık komşuyuz. Devlet aklı bakkaldaki ekmek fiyatı ile ölçülmez.

cihat-yaycı

 

6-)Devletin refleksinde bulunan isimler bunu her zaman biliyor ve ona göre yol çiziyorlardı. TSK’da bulunan Paşaların her biri kendini çok güzel yetiştirmiş konuya ve coğrafyaya hakim insanlardı. Tıpkı Cihat Paşa gibi Ergenekon Ve Balyoz davalarında indirilmeye çalışıldılar ki bazıları da başarılı oldu.

7-)Kurunun yanında yaş değil ortalığı yaktılar.Bizim komutanlarımız herşeyin farkındalardı tıpkı Eşref Bitlis gibi Kürt sorununu çözebilecek adamın bi anda uçağı düşüyor. Neyse yedik yiyeceğimizi karnımız doydu dönelim Akdeniz’e.

8-)Herkesin gözü orda olmasına rağmen Sondaj gemilerimizi ürettikçe Doğu Akdeniz’de konumlandırıyoruz. Ve bundan çok rahatsız oluyorlar.Libya’da destek verdikçe destek alıyoruz.Dostluk değil çıkar. Dünya Amerika İmparatorluğunun altından çıktı.Kumar masası dağılıyor.Önceden Türkiye dahil herkes kumar oynardı sonunda sadece oynatan kazanır bizde yerimize otururduk. Masayı yönetemeyiz bu evrede ama oyunu bozarız. Bozdukta.

türkiye-libya-doğu-akdeniz-sahanlıkları

 

 

9-) Bizler araştırdıkça var olacağız,araştırdıkça bileceğiz konular çok alengirli ve karışıktır. Çok okuyan çok mu bilir? Daha iyi anlar. Haberi daha iyi anlar.

Dünya küreselleşmiyor savaşın altyapısını hazırlıyor ve ekonomisi buna müsaade etmeyenler ne kadar güçlü olsalarda bir süre sonra kaybetmeye mahkum olacaktır. Bize emanet edilen bu vatan için çalışacağız. Biz gençler mühendisler doktorlar uzay mühendisleri piyasada ustalar olacağız ve daima okuyup üreteceğiz.Ürettikçe satacağız,satacağız ki güçlenelim.

 

10-)Eğer savaşmak istemiyorsan savaşılmaktan korkulan olacaksın.Mıss Turkey’de birinci olunca denilen ‘Dünya Barışı’ hiçbir zaman olmayacak.

 

Varlığınız gerçekten Türk Varlığına Armağan Olsun,Sevgiler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

    Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Selim HANE {Selim HANE}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir