Domain Teknik Destek Dolandırıcılığına Dikkat !

Genel / Blog Bilge Doktor 591 Görüntüleme
sponsorlu reklam

Teknik destek adı altında dolandırıcılık yapanlar araştırmacılar tarafından belirlendi. Dolandırıcılıkta ilk sırayı Hindistan alıyor.

Bir grup 3 öğrenci, 8 ay boyunca yaptıkları çalışmalarla 25.000’e yakın domainin teknik destek dolandırıcılarının kullandığı ortaya çıkardı. Stony Brook Üniversite‘sinde doktora eğitimi alan bu 3 öğrenci, kendilerini Microsoft ve Apple şirketleri gibi göstererek 70 ila 1000 dolar arası değişmesi halinde ücret talebinde bulundukları kişilerden takriben(ortalama) 291 dolar cebe indiriyorlar.

Durumu farkeden öğrenciler, IP adreslerini tespit edip inceleyerek dolandırıcıların yüzde çoğunluğu ile Hindistan (%85.4), ABD(%9.7) ve Kosta Rika‘da (%4.9) bulunduğunu belirttiler. Araştırmacılar, dolandırıcılar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak adına buldukları numaralar üzerinden 60’ı ile iletişime geçtiler.

Büyük bir çoğunun arama merkezlerinde çalıştıkları ortaya çıkan dolandırıcıların, uzaktan erişim araçları kullanan bu kişiler telefonda ortalama olarak 17 dakika içerisinde, dolandırmaya çalıştıkları müşterilerini(!) bir sorun varmışcasına ikna etmek adına işletim sistemlerine mesajlar içerisinde yanlış yönlendirme yapıyorlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bilge Doktor {Bilge Doktor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir