E-Mail Çalınmasına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bilgi Bilge Doktor 784 Görüntüleme
sponsorlu reklam

Yakın bir tarihte adından sıklıkla duyduğumuz WannaCry virüsü neredeyse tüm ülkelere yayılmış durumda..

Virüs bu zamana kadar önemli iş noktaları ve bilgisayar kullanıcılarının bilgilerini çalmayı başardığını söyleyelim.

Son duruma göre 560 Milyona yakın bir sayıda e-mail hesapları virüs sayesinde ele geçirildi. Sizlere ufak tefek E-Mail hesabınızı nasıl daha korunaklı hale getirebiliriz? Dikkatli bir şekilde sorumuzun cevabını okuyun ve uygulamaya çalışın. Maddeler halinde sıralayalım..

1-Öncelikle Kullanmadığınız Bir Mail Hesabınız Varsa Silin

Bir takım kişilerin eline mail hesabınız geçerse sıklıkla kullandığınız mail hesabınızı ele geçirmesi günümüz toplumumuzda aynı şifreleri kullandığımız için varsayılan hesabınızı alması an meselesidir.

2- Adımlı Doğrulama Seçeneklerini Kullanın

Mail ile doğruladığımız hesaplarımızı telefon numaralarımızla doğrulayabilmemiz güvenlik seviyesini maksimuma çıkarıyor. Adımlı doğrulama İnternet’in hesaplarımız için en yüksek seviyede korumasına yardımcı yoludur. Telefonlarımıza ise “Google Authenticator” uygulamasını indirerek 2 adımlı doğrulamayı hesaplarınızı korumak adına kurabilirsiniz.

Öneri: Detaylarını iyice okumadan uygulamayı indirmeyin!

3- Şifreleriniz Zayıf Kalabilir, Güçlendirin!

Sıklıkla kullandığınız şifrelerinizi belirli hafta veya aylarda kesinlikle değiştirmeniz önerilir. Doğru bir bilgidir. Hesaplarınızın güvenliği için şifrelerinizi değiştirmeniz yararlı olacaktır. Güçlendirmek için şifrelerinize rakam ve en az bir tane noktalama işareti koymanız hesap çalma oranını minimuma indirecektir. Unutmayın! “Benim şifremi kimse çalamaz çok güçlü” demeyin. Dünya’nın halini görüyorsunuz hiç belli olmaz, siz eşşeğinizi sağlam kazığa bağlamaya bakın 🙂

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bilge Doktor {Bilge Doktor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir