Hayatımızda Bulunan Renklerin Anlamları

Genel / Blog Bilge Doktor 1.104 Görüntüleme
sponsorlu reklam

Hayatımızın her yerinde her anında renklerin içerisindeyiz. Varsayalım Dünya ya siyah beyaz yada renksiz olduğunu, siz böyle bir Dünya’da yaşamak ister miydiniz?

İnsan algısında renklerin büyük rol oynadığı aşikardır. Renkler toplumumuz ve Dünya üzerinde önemli yere sahiptir. Örneğin; 4 tarafınızın siyah duvarlarla kaplı olduğunu düşünün. İnsanın içini ne kadar sıkacağı tahmin dahi edilemez. Ama beyaz siyaha karşı ters roldedir. Siyahın ülkemiz olarak acıda kullanıldığı, beyazın ise saflığı temizliği barışı simgelediğini hepimiz biliriz. İnsan beyni olarak gördüğümüz alışagelmiş şeylerin renkleri sabittir. Mesela çimen yeşil, güneş sarı ve deniz mavisi gibi daha akla gelebilecek gözle görmesekte rengini kabul ettiğimiz bir takım şeylerdir. Çalışma ortamlarında da doğru rengi ve uyumu sağlamak önemlidir. Çalışma veriminizi, üretkenliğinizi, yaşanılan iç veya dış mekanlarda daha iyi performans göstermenize olanak sağlayacaktır.

Her renk bir anlam taşır. Yeri ve konumuna göre kişiye pozitif veya negatif enerji verir. Pozitif enerjiyi en iyi doğa üzerinde bulabilirsiniz. Tüm renkleri içinde barındırması, ona negatif enerjinin aksine ortamda bulunan canlılara pozitif enerji depolar.

Renklerin anlamlarına gelirsek sırayla şöyle;
Kırmızı: Bayrak, aşk, kan ve ateşin rengidir. Güç ve şehvet anlamına gelir.
Beyaz: Saflığın ve temizliğin simgesidir. Barış, asalet ve istikrarı temsil eder.
Mavi: Huzur verir. Kanın akışını yavaşlatır. Çocuklarda yaramazlıkların azalması için bu rengin tercih edildiği gözlemlenmiştir.
Yeşil: Yaşamı, tazeliği ve verimliliği simgeler. Bu renk emniyette olma duygusunu tetikler.
Sarı: Kadınların vazgeçilmez aksesuarının rengidir. Altını ve güneşin rengidir. Bilim adamlarının ve idealistlerin favori rengidir.
Gri: Hareket hızınızı ve enerjinizi minimuma indirir. Diplomatik ve ağır bir renktir.
Siyah: Gücü ve tutkuyu simgeler. Renk olarak karamsarlığı ve kötülüğü simgeliyor olsa da çok asil bir renktir.
Mor: Ruhsal olarak şanslı kabul edilir. Hayatta hep iyimser olursunuz. Mor giydiğinizde ruh eşinizi kendinize çekmeniz kaçınılmaz olur.
Pembe: Kadınların vazgeçilmez renklerinden bir tanesidir. Yaşama enerji veren mükemmel bir renktir. Kırmızıya nazaran daha yumuşaktır.
Turuncu: Enerji ve mutluluk sağlar. Neşenizin diğer bir tanımıdır. Bu rengi giydiğinizde çevrenize pozitif enerji yayarsınız.
Kahverengi: Toprağı simgeler. Hareketleri hızlandırır. Rengi seven bireyler çok hassas tenlidir, duyarlıdır ve mükkemmel sinirlere sahiptir.
Lacivert: Otoriteyi ve verimliliği simgeler. Bazı düşünürlere göre sonsuzluk anlamına da gelmektedir.

Sizin renginiz hangisi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bilge Doktor {Bilge Doktor}

“Hayatımızda Bulunan Renklerin Anlamları” üzerine 2 yorum

  1. Ebru dedi ki:

    Genelde özgürlüğüne düşkün kişiler sarı renkte kıyafet giymeyi severler. Farklı şeyler denemekten çekinmezler. Değişime açıktırlar. Çevrenize karşı enerjik gözükmek istiyorsanız sarı rengi tercih edebilirsiniz. https://www.tarz2.com/sen-hangI-renksIn

    1. Bilge Doktor dedi ki:

      Kıymetli yorumunuz için teşekkürler Ebru Hanım . Yorumunuzun sonunda belirtmiş olduğunuz bağlantı adresini sizlere bir desteğimiz olması dileğiyle kaldırmak istemedim. Başarılar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir