e
sv

İnsanların Çevrimiçi Ortamda Gerçek Mi Yoksa Sanal Mı Olduğunu Gösteren Eklenti: Fake Profile Detector!

282 Okunma — 29 Mart 2022 13:28
avatar

BilgeDoktor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fake Profile Detector, bir kişinin çevrimiçi ortamda gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemenize yardımcı olan, Google Chrome ve Chromium tabanlı tarayıcılar için yeni bir tarayıcı uzantısıdır.

Vizyon teknolojisi ve yapay zekaya odaklanan bir şirket olan V7Labs tarafından tasarlanan Fake Profile Detector

, İnternet kullanıcılarının çevrimiçi bir kişinin bir bot mu yoksa bilgisayar tarafından mı oluşturulmuş olduğunu bulmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Bunu öğrenmek, koşullara bağlı olarak önemli olabilir. Örnekler arasında, potansiyel flört partnerlerinin gerçek olup olmadığını, birinin yayınladığı haberlerin veya mesajların ne kadar güvenilir olduğu, potansiyel bir ticaret partnerinin sahte olup olmadığı veya çevrimiçi olarak yayınlanan bir görüntünün gerçek insanları gösterip göstermediği bulunur. Fake Profile Detector, taramalarının sonuçlarını görüntülemek için tarayıcının bildirim sistemini kullanır.

Fake Profil Detector eklentisini nasıl kullanırız?

Tek yapmanız gereken bir fotoğrafa sağ tıklayıp “sahte profil resmini kontrol et” seçeneğini seçmek, olay tamamen bu kadar basit aslında. Sahte Profil Dedektörü fotoğrafı tarar ve sonucu birkaç saniye içinde görüntülediğini söylüyor. Bazen görüntüyü kendi sekmesine yüklemeniz gerekebilir, ancak gerektiğinde uzantı size hatırlatır. Algılama algoritması, fotoğraflardaki kişilerin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu doğru bir şekilde belirledi. Geliştiriciler, kullanılan AI modelinin yalnızca “insanların sahte insan yüzlerini oluşturmak için kullanılan StyleGAN görüntüleri” ile çalıştığını ve video derin sahtekarlıkları veya yüz takaslarıyla çalışmadığını belirtiyor.

Peki, bu uygulamaya ne kadar güveniliriz?

Uzantının üzerinde tek bir kişinin bulunduğu fotoğraflar veya resimler gerektirdiğini de belirtmek isteriz ki; bir görüntüdeki bir grup insanın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirleyemez. Altını çizmek isterim ki, bu tür uygulamaların güvenilirliği ve kullanımı tamamen “siz değerli” kişiye aittir.

Sıradaki içerik:

İnsanların Çevrimiçi Ortamda Gerçek Mi Yoksa Sanal Mı Olduğunu Gösteren Eklenti: Fake Profile Detector!

İlginizi Çekebilir
Dijital Dönüşüm Nedir?