e
sv

NETFLIX’e Yeni Alternatif TRT’den Geliyor

2394 Okunma — 09 Mayıs 2022 17:43
avatar

BilgeDoktor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Stratcom Youth: Uluslararası Genç İletişimciler Forumu’nda yaptığı açıklama ile Netflix’e alternatif olacak uluslararası bir dijital akış platformu inşa etmek için hazırlandıklarını duyurdu.

Sobacı, açıklamasında platform hakkında herhangi bir detay vermese de, hedeflenen tarihin 2023 yılı olduğunun altını çizdi. TRT’nin filmlere ve oyunlara yatırım yapmaya devam edeceğini de söyleyen Mehmet Zahid Sobacı, sosyal medyayı da eleştirdi.

Sobacı’nın açıklamaları şu şekildeydi: “Sosyal medya, bireylerin daha özgür bir şekilde fikirlerini ortaya koyabildiği bir alan olacağı iddia edilirken bir anda yalan haberin, dezenformasyonun mecrası haline geldi. Dijital çağda özgürlük alanı vadederken, kaos, belirsizlik ve abartıdan beslenen bir sosyal medya karşımıza çıktı. Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 70’i sosyal medyayı bilgi ve haber kaynağı olarak kullandığını söylüyor. Sosyal medya, bilgi ve haber kaynağı olma işlevi üstlendiği andan itibaren, kaçınılmaz olarak dezenformasyon ve manipülasyonun yoğun bir şekilde yaşandığı alanlar haline dönüştü. Yalan haberin, teyide muhtaç haberin ya da yanıltıcı haberin, görsellerin, herhangi bir kontrol mekanizmasından da geçmeden kesin bilgi etiketiyle paylaşıldığı bir ortam. Sosyal medyanın doğasından kaynaklanan bir özellik belirdi, o da hızla yayılma. Yalan habere hızla yayılma imkanı verdi. Yalan haber bambaşka bir noktaya doğru yürüdü.”

Sizce TRT’nin bu hamlesi NETFLIX’in son yapmış olduğu zamların ötesine geçebilecek mi? Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayınız 🙂

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/yanlis-apple-airtag-uyarilari-gina-getirmeye-devam-ediyor_150893.html

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

NETFLIX’e Yeni Alternatif TRT’den Geliyor

İlginizi Çekebilir
Dijital Dönüşüm Nedir?