e
sv

Play Store’da Virüslü “Antivirüs” Uygulaması Tespit Edildi

253 Okunma — 07 Mart 2022 14:44
avatar

BilgeDoktor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gün geçtikçe telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalara her daim izin veriyoruz. Yaptığımız en büyük yanlışlardan biri de tam olarak burada başlıyor. Google Play Store’da antivirüs gibi görüntüsü altında yatan esasında kötü amaçlı yazılım içeren bir uygulama keşfedildi. Sahte antivirüs uygulaması cihaza tehlikeli bir bankacılık trojanı taşıdığı belirtildi.

Google Play Store’da antivirüs gibi görüntüsü altında yatan ancak gerçekte SharkBot isimli bankacılık trojanını taşıyan bir “application” uygulama keşfedildi. Bahsi geçen uygulama Kötü amaçlı yazılım mağazada virüs koruma ve önemsiz dosyaları temizleme aracı olarak listeleniyor.

Antivirüs kategorisi altında uygulamanın adı “Antivirus

, Super Cleaner”. Uygulama halen Google Play Store’da silinmediğini söylemiş olalım. İçerdiği bankacılık trojanı 2021’in Ekim ayında ortaya çıkmıştı. SharkBot, güvenliği ihlal edilmiş cihazlardan otomatik transfer sistemi (ATS) tekniklerini kullanarak para transferi yapıyor.

Uygulamayı tam olarak araştırmadan yüklemeyin!

Haberimizin sonuna gelmeden sizlere Google Play Store’da ki uygulama indirme sayısına, yorumlara ve arkadaş tavsiyesi üzerine indirme yapmamanız gerektiğini tekrar altını çizmek isteriz. Son olarak bu uygulamayı yükleyen ve hangi telefonu kullandığınızı aşağıdaki yorum kısmına not düşebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Play Store’da Virüslü “Antivirüs” Uygulaması Tespit Edildi

İlginizi Çekebilir
Dijital Dönüşüm Nedir?