Rastgele Bir Müziğe Denk Geldiğinizde Anında Adını Bulan Uygulama: Shazam’ı İnceliyorum

Genel / Blog Bilge Doktor 875 Görüntüleme
sponsorlu reklam

Yoldasınız, radyodan kulağınızın pasını silen hoş bir müziğin çaldığını duydunuz ve adını bulma derdine son veren o müthiş uygulama..

Herhangi kafe, restorant veya radyoda denk gelip ansızın çalan şarkıların nakaratını/bölümünü yakalama çabası, sonra “unutmam ben ya, hafızam kuvvetlidir.” diyerek unuttuğunuz o canım şarkıları artık unutmayacaksınız. 10 saniye sürmeden bulma fırsatından bahsediyorum. Evet Shazam uygulaması yayın itibariyle köklü (eski) bir uygulama olabilir, ama çoğu kişi bu uygulama için “adını duydum ya” diyebilir.

Pek mesajlaşma dışında mobil cihaz kullanmam, genellikle işlerimi bilgisayarda hallederim. Bir iş ile ilgilenirken, araba ile seyahat ederken, yolda yürürken ve akla gelebilecek bütün boş anlarımda müzik dinlerim. Hatta aynı şarkıyı tekrar tekrar dinlemeye de bayılırım. Tabii şarkıya bağlı bir durum.. Uygulama haliyle günümüzde ki bütün sanal mağazalarda bulunuyor. Android ve iOS işletim sistemlerinde sorunsuz çalışan bir uygulamadır. Aslında Shazam uygulaması insan beynine büyük bir benzer özelliğe sahip olması, çok bilindik her gün milyonlarca kişi arattığı bir şarkıyı çok kısa bir sürede dinlediği zaman hemen bulabilmesidir.

Rastgele Bir Müziğe Denk Geldiğinizde Anında Adını Bulan Uygulama: Shazam'ı İnceliyorum

Tutup dinlediğimiz şarkı herkes açısından bilinmeyen, kulaklardan uzak bir şarkı seçimi yaparsanız dinleyip anlaması ve biz kullanıcılarına sunması zaman aşımına uğrayabilir. Bulunan ortam çok yüksek ses ve gürültü içeriyor olması Shazam için büyük bir engel demektir. Seslerin birbirine girmesi algılamasında sorun oluşturur, aradığınız sonucu bulması güçleşir.

Bu da mı gol değil ha söyleyin!

Şarkıyı bulamadığınızı varsayalım: Nakarat kısmını dinlettiniz, gürültüyü minimuma indirdiniz, akla gelebilecek bütün yöntemleri denediniz ama hiçbir şey kâr etmedi. Son çare olarak Shazam’ın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Şayet bu da olmadıysa dinlediğiniz müzik özel bir kişiye ait olabilir. Veyahut YouTube gibi video paylaşım platformlarında paylaşılmamış demektir.

Shazam’ın Android uygulamasına buradan, IOS uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bilge Doktor {Bilge Doktor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir