Uber Nedir? Sarı Taksi Polemiği Nedir?

Teknoloji Bilge Doktor 676 Görüntüleme
sponsorlu reklam

Uber ve günümüz sarı taksi polemiği bir hayli gündeme oturmuş durumda..

Peki her şeye tamam ilk olarak “Uber nedir?” kısaca öğrenelim. Uber, bir akıllı telefon uygulamasıdır. Telefonunuza yükledikten sizlere gideceğiniz yerlere kadar eşlik edecek ulaşım aracını tespit etme, bulma, çağırma, fiyatını ve güzergahını belirleme hizmeti sağlamaktadır. Sizin gideceğiniz yere taksi, lüks araç, tekne ya da herhangi bir araç ile gitme seçeneğine sahip olabiliyorsunuz.

Türkiye’ye bu Uber uygulamasının Taksici abilerimiz ile anlaşamama durumuna gelelim. ABD’de hükumeti tarafından sık sık denetlenen Uber normal taksilerden farksız olarak hizmet vermekte ve hiçbir şekilde halktan tepki görmemektedir. Sonuçta medeniyet(!) dağıtan ülke ya, Uber uygulamasına karşı çıkmamasına şaşırmadığımı söyleyebilirim.

Uber ve Sarı (ticari) Taksi Polemiği

Yunanistan, Belçika, Türkiye ve diğer bazı ülkelerinde üzerinde sıklıkla tepki çektiği hizmet, ölüm tehditlerine kadar inmiş görünüyor. Olayın ciddiyeti geçtiğimiz günlerde bir ticari taksicimizin Uber sürücüsünü ölümle tehdit etmesi her yerde görebileceğiniz bir şey değildir. Diğer ülkelerin buna tepkileri ise Yunanistan taksicilerin proteston etmek için grev yapacaklarını ve Atina’yı savaş alanına çevireceklerini açıkladığı belirtiliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bilge Doktor {Bilge Doktor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir