e
sv

Web sitesi nedir ve Web sitesi nasıl kurulur ?

260 Okunma — 04 Mayıs 2022 15:50
avatar

Yağız Görkem TOK

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Web sitesi son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaya başladı. Peki ya web site nedir?

Web Site Nedir?
Web sitesi, yazılım dilleri ile ilişkilendirilmiş olan ve internet ağında bulunan paylaşım ve tanıtım biçimi olarak ifade edilebilir. Web siteleri, kendi özel alan adıyla birlikte yani bilimsel terimiyle domaini ile internette kendisine ayrılan özel bir alanda paylaşım yapmaya yaramaktadır. Web siteleri son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Web siteleri, çok geniş bir çevre ile bilgi paylaşımı yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Web Sitesi Neden Önemlidir?
Web sitesi başta işletmeler ve kurumsal kimliğini oluşturmaya yakın olan şirketler yönünden iyi tasarlanmış tanıtım aracıdır. Web siteleri sizin internette olan yüzünüzdür. Sitenizi ziyaret eden kişiler; ürün, hizmet ve şirketiniz hakkında ilk görünümü web siteniz sayesinde elde edersiniz.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?
Şimdi ise web sitesi nasıl kurulur başlığına bakalım. Web sitesi kurmak için öncelikle web sitesi yazılabilen bir kodlama dili bilmeniz gerekmektedir (bu kodlama dillerinin en popüleri HTML,CSS,PHP,JS) dillerini bilmeniz gerekmektedir. Eğer bu kodlama dillerini biliyorsanız bir adet hostinge ihtiyacınız vardır. Hostinginiz varsa alan adı yani domaine ihtiyacınız vardır. Eğer bunlar sizin elinizde varsa domaininizi hostinginize bağlarsanız ve web site kodlarınızı hostinginizin içine bağlayarak web sitenizi aktif edebilirsiniz.

Profesyonel Olan Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?
Profesyonel bir web sitesi tasarımı düzenli optimizasyon sorunu olmayıp herşey anlaşılır şekilde olmalıdır. Yazılım dili PHP üzerine olmalıdır çünkü PHP dili HTML ve CSS dilinin yanında PHP optimizasyon konusunda daha iyi olduğu için PHP diliyle yazılmalıdır. Ürünler veya hizmetlerin fotorafları açıklaması profosyenel şekilde yazılmalıdır.

Web Sitesi Kurarken Neye Dikkat Edilmelidir?
Evet şimdi ise web sitesi kurarken nelere dikkat edilmelidir bunlara bakacağız. Web sitesi kurarken en çok ama en çok içeriklerin özgün olmasına dikkat edilmelidir. Açık ve anlaşılır bir tasarım olmalıdır çünkü karışık bir tasarım olursa neyin nerde olduğunu kullanıcılar bulmakta zorluk yaşarlar bunuda site sahibi olarak istemezsiniz. Mobil tasarıma dikkat edilmelidir çünkü eğer mobil tasarıma önem vermezseniz bilgisayar görünümü ile aynı olmalıdır mobilde optimizasyon sorunu olmamalıdır. Alan adınızı yani domaininizi doğru seçmelisiniz.

Arama Motoru Web Sitesi Nasıl Değerlendirir?
Peki arama motorları web sitelerini nasıl değerlendirir. Arama motorları web sitelerini başlıca hızıyla, kullanımıyla, anlaşırlığıyla, bilgisiyle, teknolojisiyle ve hepsinin bağlandığı yer SEO ayarları ile değerlendirilir. Eğer web sitenizi arama motorlarında öne çıkarmak istiyorsanız yan başlıkları inceleyebilirsiniz.

(A) Web Sitenizin Hızı
Web siteniz hızlı olmanız için 10 megabaytlık bir dosyayı hızlı açması için güzel bir hosting almanız lazım yani özellikleri yüksek olan bir hosting almanız gerekmektedir. Eğer hızı yüksek seviyede olan bir siteye sahip olursanız arama motorları sizi öne çıkarır.

(B) Web Sitenin Teknolojisi
Web sitenin teknolojisi şöyledir ki HTML3 koduyla yazılan bir sitenin teknolojisi iyi değildir fakat HTML5 ile yazılan bir sitenin teknolojisi çok iyidir çünkü HTML kodu günden güne gelişmektedir eğer siteniz bu gelişmeye ayak uyduramazsa sitenin teknolojisi gelişmemiş durumdadır.Eğer sitenizi geliştirirseniz arama motorları sizi öne çıkarır.  

(C) Seo Ayarları
Öncelikle seo ayarları nedir ondan bahsedelim.arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılması dır. Bu da web sitelerinin arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmesi ile mümkün olur.

 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Web sitesi nedir ve Web sitesi nasıl kurulur ?

İlginizi Çekebilir
Dijital Dönüşüm Nedir?