e
sv

YAĞMUR İLE ÇİP|TEKNOLOJİNİN HASSAS NOKTASI!

251 Okunma — 22 Haziran 2021 23:02
avatar

selimhane

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çip yapımı oldukça önemlidir, arabalarda,telefonlarda,bilgisayarlarda ve tabletlerde ve bir çok sayamadığımız içerisinde teknoloji barındıran ürünlerde çip bulunuyor. Pekala hepsinde fiyatın artmasına sebep olacak şeyin yine 1 dolarlık bir çip olabileceğini tahmin edebilir miydik? Muhtemelen hayır.

Dünya üzerinde en iyi çipleri yapan ülke Tayvan’dır. Tayvan tüm işleri tıkırında giderken aynı zamanda Samsung’u arkasında bırakarak devam ediyorken bir anda koronavirüs sebebiyle cihaz satışlarında patlama yaşandı. Çip üretimini sağlayan TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) adlı firma tam kapasite çalışıyor olmasına rağmen yetişemez duruma gelmişti.

 

TSMC  bu büyük satış patlamasını tahmin edemeyecek oldu ki otomobil devlerine satış yapmakta zorlandı. Fiyatlarını bir nebze olsa da satışı dengelemek için arttırdı. Bu sırada  TSMC’nin kapısını yepyeni bir dert çaldı. SU.

Su ile çipin birbiri ile bağlantısı ne olabilir ki ? diyebilirsiniz. Çip yapımında su çok hassas bir noktada vardır içtiğimiz sudan katbekat daha fazla saf hale getirilip kullanılır. Bildiğimiz kumların çipe dönüşmesi bir teknoloji ‘nirvanası’ olduğu gibi böyle handikapları da yanında getiriyor.

Pekala su bu kadar sıkıntı yapıyorsa firmalar ne kadar kullanıyor?  TSMC günde 150BİN TON harcıyor. Samsung’da ise bu 180BİN TON civarlarına ulaşmış durumda.

Tayvan su kuraklığına karşı bir çok önlem almaya 2015’ten beri devam ediyordu fakat bundan sonrası için ne kadar yeterli olur bilinmez. Asya’nın meşhur büyük damlalı yağmurları yağmaz ise şirket zor duruma girecek. Dünyanın en büyük çip üreticisi sıkıntıya girerse bu bir dalga haline gelir en sonunda ise cebimize yansır.

Umarım Tayvan’a yağmur yağar. Hep beraber bu riskten de yırtarız.
Sağlıcakla kalın dostlar.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

YAĞMUR İLE ÇİP|TEKNOLOJİNİN HASSAS NOKTASI!